بیمه آتش‌سوزی

استان و شهر ملک خود را انتخاب کنید.
این بیمه‌نامه فقط برای واحد مسکونی صادر میشود - برای خرید بیمه‌نامه واحد تجاری و صنعتی کلیک کنید
درباره بیمه آتش سوزی

ایران یکی از ۱۰ کشور آسیب پذیر جهان از نظر رخداد حوادث طبیعی محسوب می‌شود و متاسفانه آتش‌سوزی نیز یکی از حوادث رایج در کشور ماست. به‌طوری که روزانه بیش از 50 حادثه آتش سوزی در کشور رخ می‌دهد. چنین حوادثی علاوه بر خسارت‌های جانی دردناک ، خسارت‌های مالی فراوانی هم برای افراد به بار می‌آورند. همین موضوع باعث شده تا لزوم بیمه اموال برای جبران این خسارات بیش از پیش احساس شود. برای جبران خسارت‌های مالی ناشی از حوادث مرتبط با آتش‌سوزی شرکت های بیمه محصولی به‌نام بیمه آتش سوزی را  ارائه می‌کنند. 

بیمه آتش سوزی چیست؟

بیمه آتش سوزی، از زیر مجموعه های بیمه اموال است که زیان‌های مالی که بر اثر وقوع آتش سوزی به اموال و دارائی‌های منقول و غیرمنقول بیمه‌گذار وارد می شود، را تحت پوشش قرار می دهد. این بیمه نامه به‌نام بیمه زلزله و آتش سوزی هم فروخته می‌شود.

بیمه آتش سوزی به‌طور کلی خود ساختمان و کالاها و لوازم موجود در آن را در مقابل خطر آتش سوزی و انفجار و صاعقه بیمه می‌کند. این بیمه ‌نامه همچنین جبران هزینه‌های پیشگیری از توسعه آتش را هم شامل می‌شود. استفاده از بیمه آتش سوزی مزایای زیادی دارد که از مهمترین آن ها به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • جبران خسارت‌های کلی و جرئی که بر اثر خطرهای تحت پوشش به ساختمان بیمه شده وارد می‌شود.
 • پرداخت خسارت‌ها و هزینه های اقداماتی که برای جلوگیری از گسترش و توسعه خسارت انجام می‌شود.
 • بازدید رایگان از مکان بیمه شده توسط کارشناسان متخصص و ارائه توصیه‌های لازم برای پیشگیری و کاهش حوادث و زیا‌ ها انجام می‌شود.

 

بیمه آتش سوزی چه خسارت‌هایی را پوشش می دهد؟

خسارت‌های تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی معمولا شامل دو دسته خسارات اصلی و خسارات اضافی می‌شوند. خسارات اصلی و پایه بیمه‌ آتش ‌سوزی، در واقع خسارت‌هایی هستند به‌دلیل حوادثی مثل آتش، انفجار و صاعقه به ساختمان یا اموال بیمه‌شده وارد می‌شوند. این خسارت‌ها به‌صورت پیش‌فرض در بیمه نامه ثبت شده‌اند و به بیمه‌شده پرداخت می‌شوند. 

بیمه آتش سوزی در حالت عادی و بدون خرید پوشش‌های اضافی، تنها خسارت‌های مالی ناشی از حوادث را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین در بیمه نامه آتش سوزی خسارت های مالی جبران می شود نه خسارت‌های جانی و بدنی و در نتیجه اگر صدمه‌ای به افراد برسد بیمه آتش سوزی آن را پوشش نمی‌دهد. 

 برای تکمیل خسارت‌های تحت پوشش بیمه آتش سوزی می‌توانیم انواع پوشش های اضافی را هم به بیمه نامه خود اضافه کنیم. مثلا برای جبران خسارات ناشی از خطراتی مثل سیل، زلزله، طوفان، نشست زمین، نوسانات برق و... لازم است پوشش هریک از این خطرات را به صورت جداگانه خریداری کنید. با اضافه کردن پوشش زلزله، علاوه بر جبران خسارت های ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار، کلیه خسارات به وجود آمده از زلزله هم تحت پوشش های بیمه آتش سوزی قرار خواهد گرفت. نکته مهم درباره پوشش‌‌های اصلی یا اضافی بیمه‌ آتش ‌سوزی این است که فقط خسارت‌های مالی را پرداخت می‌کند و تعهدی برای جبران خسارت‌های جانی و بدنی بیمه‌شده یا اشخاص ثالث ندارد.


پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی

همان‌طور که گفته شد، بیمه آتش سوزی و زلزله تعداد زیادی هم پوشش اضافی دارد که کمک می‌کند ساختمان و اموال بیمه‌شده پوشش بیمه‌ای بیشتر و گسترده‌تری داشته باشند. البته پوشش‌های فرعی و اضافی بیمه آتش‌ سوزی را باید به‌صورت جداگانه و مازاد بر بیمه‌ نامه اصلی بخریم. اصلی‌ترین و پرکاربردترین پوشش‌ های اضافی بیمه‌  آتش ‌سوزی عبارتند از:

 

 • زلزله و آتشفشان برای جبران خساراتی که به‌دلیل زمین لرزه و آتشفشان به ساختمان بیمه‌شده وارد می‌شود
 • سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها شامل خسارت‌های ناشی از سیل، طغیان رودخانه، شکستن سدها و خروج ناگهانی آب های سطحی از مسیر طبیعی 
 • طوفان، گردباد و تندباد
 • ترکیدگی لوله آب شامل تركیدگی تانكرها و لوله‌كشی و فاضلاب دستگاه‌های آبرسانی ساختمان بیمه‌شده
 • شکست شیشه
 • سرقت با شکست حرز شامل بازكردن درب بوسيله كليد تقلبی يا هر وسيله ديگر، ورود سارق به محل مورد بيمه با تهديد و اعمال زور. ورود سارق به محل مورد بيمه از روی ديوار، پشت بام و يا حصار
 • جبران خسارات ناشی از آب باران و ذوب شدن برف. ( اگر آب از طریق بام و یا گرفتگی لوله‌ها، لبریز شدن آبراه‌ها و ناودان‌ها به ساختمان بیمه‌شده نفوذ كرده باشد.)
 • مسئولیت خسارت ناشی از آتش سوزی و انفجار در قبال همسایگان (اشخاص ثالث) 
 • سقوط هواپیما و هلیکوپتر یا قطعات آن‌ها. 
 • ریزش سقف به‌دلیل سنگینی برف
 • ریزش، رانش و فروکش یا نشست‌ زمین به علت تأثیرات خاک، ریزش متوالی باران، تغییر سطح آب‌های زیرزمینی، امواج جزر و مدی و ... 
 • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات.
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی.
 • جبران هزینه اجاره اسکان موقت بیمه‌شده بعد از حادثه.
 • ریزش کوه و یا سقوط بهمن.
 • برخورد اجسام خارجی به ساختمان شامل انواع وسیله نقليه زمينی و ريلی.

 

موقع خرید بیمه زلزله و آتش ‌سوزی بهتر است با توجه به موقعیت و متراژ ساختمان و همچنین نوع کاربری آن پوشش‌های اضافی مناسب را به بیمه نامه اضافه کنید. به غیر از موارد فوق، در بیمه آتش سوزی می‌توانیم علاوه بر ساختمان اموال و وسایل داخل آن را هم بیمه کنیم. اموال تحت پوشش بیمه آتش سوزی هم باید در بیمه نامه ثبت شده باشند. البته این اموال نمی‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 

 • مسکوکات (سکه طلا، سکه‌های کلکسیونی و عتیقه)
 • پول
 • اوراق بهادار (سهام، اوراق قرضه، اوراق مشارکت، مشتقات و …)
 • آثار هنری و نسخه‌های خطی و ‌تاریخی
 • فلزات قیمتی به هر شکل
 • جواهرات و مروارید یا سنگ‌های قیمتی سوارنشده
 • هزینه بازسازی نقشه
 • جمع‌آوری مجدد اطلاعات و تنظیم مجدد دفاتر بازرگانی

 

انواع بیمه آتش سوزی

معمولا شرکت‌های بیمه براساس نوع و کاربری ساختمان برای آن بیمه نامه آتش سوزی صادر می‌کنند. هرکدام از این بیمه‌ها شرایط و پوشش‌های مخصوص به خودشان را دارند. به‌طور کلی انواع بیمه آتش سوزی برای ساختمان‌های مختلف به ۳ دسته زیر تقسیم می‌شود

 

نوع بیمه آتش سوزی

مراکز تحت پوشش

بیمه آتش سوزی منازل مسکونی

انواع مجتمع مسکونی، آپارتمان و ویلا

بیمه آتش‌ سوزی مراکز صنعتی

تمام کارگاه‌ها و کارخانه‌جات تولید خوراکی و آشامیدنی، نساجی، فلزات اساسی، دخانیات و سایر صنایع

بیمه آتش ‌سوزی مراکز غیرصنعتی

تمامی فروشگاه‌های تجاری، تعمیرگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اماکن عمومی، ساختمان‌های اداری، بنگاه‌های معاملاتی، مراکز پخش دارو، فروشگاه‌های مواد غذایی و پروتئینی، آموزشگاه‌ها، مراکز خدماتی و ...

 

بیمه آتش سوزی ساختمان

گفتیم که بیمه آتش سوزی ساختمان براساس نوع کاربری ساختمان و استفاده‌ای که از آن می‌شود و همین‌طور وسایلی که در آن وجود دارد، شرایط و پوشش‌های متفاوتی دارد. در این بیمه خود ساختمان و مشاعات آن بیمه می‌شوند. متراژ، نوع سازه و عمر بنا هم روی قیمت بیمه حوادث ساختمان مورد بیمه تاثیر می‌گذارد. خسارت‌های تحت پوشش خود ساختمان در بیمه نامه آتش سوزی عبارتند از:

 • خسارت‌های وارد شده به اجزای خارجی ساختمان یعنی دیوارها،‌ بام‌ها، نورگیرها.
 • خسارت وارد شده به اجزای داخلی ساختمان مثل سقف و کف ساختمان،‌ پوشش‌های زیر سقف و کف، پارتیشن‌ها، پوشش‌های دیوارهای داخلی، درب‌ها و پنجره‌ها، راه پله‌ها،‌ آسانسورها،‌ کانالهای تهویه و لوله‌ها.

بیمه آتش سوزی مجتمع مسکونی

بیمه آتش سوزی خانه برای تمامی ساختمان‌های مسکونی اجباری است. براساس قانون ساختمان‌های واحدهای مسکونی باید هر سال منزل یا آپارتمان خود را با توجه به قبض برق بیمه آتش سوزی کنند. در بیمه‌ آتش ‌سوزی ساختمان مسکونی معمولا اثاثیه خانه هم تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. طبیعتا ارزش وسایل و لوازمی که در بیمه‌ نامه ثبت می‌شوند روی مبلغ حق بیمه تاثیر می‌گذارد.

بیمه آتش سوزی مغازه

مغاره درواقع یک ساختمان با کاربری تجاری است. به‌طور کلی در بیمه‌ نامه آتش‌ سوزی ساختمان‌های تجاری مثل انواع مغازه و فروشگاه علاوه بر خود ساختمان، تاسیسات، دکوراسیون، اثاثیه اداری، کالاها و اجناس هم جزو اموال تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی محسوب می‌شوند.

بیمه آتش سوزی انبار 

سرمایه موجود در انبارها مدام تغییر می‌کند و به‌روز می‌شود. به همین دلیل معمولا بیمه آتش‌ سوزی انبار به‌صورت بیمه نامه با سرمایه شناور (سرمایه متغیرموجودی کالا و مواد) صادر می‌شود. در این حالت باید ماهانه لیستی از موجودی‌ها و کالای در گردش و همین‌طور سرمایه موجود در ساختمان بیمه‌شده به بیمه‌گذار تحویل داده شود.

حق بیمه این نوع بیمه نامه هرسال براساس لیست موجودی انبار و میانگین موجودی سرمایه موجود در آن تعیین می‌شود.

به‌طور کلی انواع بیمه آتش سوزی از نظر شرایط بیمه نامه به‌شکل زیر است:

 

شرایط بیمه آتش سوزیتوضیحات
بیمه‌نامه با سرمایه ثابتمعمولا بیشتر برای بیمه ساختمان‌‌های مسکونی استفاده می‌شود. در این بیمه‌نامه‌ها، ارزش روز موضوع بیمه به‌صورت روشن و دقیق ثبت می‌شود و در صورت وقوع حادثه، سرمایه بیمه‌شده مبنای خسارت دریافتی بیمه‌گزار از بیمه‌گر است.
بیمه‌نامه با شرایط شناوربیشتر مناسب مکان‌ها و ساختمان‌هایی‌ست که در شرایطی که سرمایه موجود در آن‌ها به‌طور مدام تغییر می‌کند. مثلا انبارها به‌طر مرتب پر و خالی می‌شوند و میزان موجودی‌شان هیچ‌گاه ثابت نیست. در این بیمه‌نامه معمولا ماهانه لیستی از موجودی و سرمایه موجود در ساختمان بیمه‌شده به بیمه‌گذار تحویل داده می‌شود.
بیمه‌نامه فرست لاست (First Lost)به‌درد کسانی می‌خورد که مطمئن هستند اگر حادثه و آتش‌سوزی هم رخ بدهد نه کل سرمایه‌شان بلکه تنها بخشی از آن آسیب می‌بینید یا از بین می‌رود. در این‌صورت بیمه‌نامه براساس همان میزان پیش‌بینی شده خسارت احتمالی برایشان صادر می‌شود و بیمه‌گر هم تنها متعهد به پرداخت خسارت با توجه به میزان پیش‌بینی‌شده خواهد بود.
بیمه‌نامه با شرایط جایگزینیبرای زمانی‌ست که می‌خواهید حتما مبلغ خسارت به نرخ روز برای شما محاسبه شود. این بیمه‌نامه‌ها کمک می‌کنند تا در شرایط تورم بالای بازار و نوسان قیمت‌ها، اگر قیمت ساختمان یا ماشین‌آلات صنعتی طی یک سال افزایش فزاینده داشته باشد، خسارت فرد با ارزش سرمایه بیمه شده جبران و جایگزین شود.

 

بیمه آتش سوزی و زلزله برای خانه های اجاره ای

خرید بیمه آتش سوزی و بیمه زلزله تنها برای جبران خسارت های وارد شده به ساختمان نیست. اموال و اثاثیه موجود در ساختمان نیز تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرند و خسارات وارد شده به آنها جبران خواهد شد. با این اوصاف ساکنین خانه های اجاره ای می توانند فقط اموال و اثاثیه متعلق به خود را به تنهایی در مقابل خطرات اصلی آتش سوزی و خطرات جانبی مثل زلزله، سیل، طوفان و... بیمه کنند. در این حالت حق بیمه نهایی تنها بر اساس ارزش اموال و اثاثیه موجود در ساختمان محاسبه می‌شود و ارزش بنا تاثیری بر نرخ بیمه نامه نخواهد داشت. علاوه بر این صاحبان ساختمان‌ها نیز می‌توانند به‌صورت جداگانه بنای متعلق به خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند و خسارات وارد شده در اثر حوادث احتمالی را جبران کنند.

محاسبه آنلاین بیمه آتش سوزی

با مراجعه به سایت ازکی می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن قیمت بیمه آتش سوزی برای انواع ساختمان با کاربری‌های مختلف را ببینید. برای محاسبه آنلاین بیمه آتش سوزی مغازه یا استعلام قیمت بیمه منازل مسکونی از سایت ازکی فقط کافی‌ست تا اطلاعاتی مثل شهر محل ساختمان و نوع کاربری آن و همچنین نوع بیمه ‌نامه‌ مورد نیازتان را وارد کنید. سپس  قیمت بیمه آتش‌ سوزی شرکت‌های مختلف برای متراژ وارد شده و تعداد اثاثیه‌ای مورد بیمه به شما نشان داده می‌شود و می‌توانید کامل‌ترین بیمه نامه آتش سوزی را با بهترین قیمت انتخاب کنید.


قیمت بیمه زلزله و آتش سوزی

هزینه بیمه آتش سوزی مجتمع مسکونی یا انواع دیگر بیمه آتش سوزی ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان و ارزش ساختمان بیمه‌شده و محله‌ای که در آن قرار دارد روی قیمت نهایی بیمه آتش ‌سوزی اثر می‌گذارد. علاوه بر این‌ها نوع و کاربری سازه ساختمان، متراژ آن و هزینه ساخت هر متر بنا هم قیمت بیمه‌نامه آتش‌سوزی را بالا و پایین می‌کند.

علاوه بر این‌ها هرچه ساختمان از نظر خطراتی مثل زلزله‌ و حادثه‌های کاری و در نتیجه آتش ‌سوزی ریسک بیشتری داشته باشد، حق بیمه آتش ‌سوزی آن هم بیشتر خواهد بود. بیشتر شرکت‌های بیمه در محاسبه قیمت بیمه آتش‌ سوزی، ملاک‌های زیر را درنظر می‌گیرند:

 

 • سن ساختمان
 • جنس مصالح
 • سیستم برق‌کشی
 • تعداد طبقات
 • امکانات اطفاء حریق
 • مدت بیمه نامه (چندساله، یک ساله یا حتی کوتاه‌مدت)
 • تعداد پوشش ‌های اضافی بیمه نامه
 • ارزش اثاثیه و اموال مورد بیمه
 • سقف خسارت پرداختی برای بنا و اثاثیه

 

خرید اینترنتی بیمه آتش سوزی و زلزله از ازکی

انتخاب و خرید بهترین بیمه آتش‌سوزی به نیازهای شما و به شرایط مکانی که قصد خرید بیمه آتش سوزی را برای آن دارید، بستگی دارد. مثلا ممکن است بعضی از افراد به دنبال بیمه نامه‌ای با حداقل پوشش و حداقل قیمت باشند و برخی دیگر کامل بودن پوشش‌ها را مدنظر قرار دهند. البته می‌توان معیارهای مهمی را برای انتخاب بیمه آتش سوزی در نظر گرفت. معیارهایی مثل سطح توانایی مالی شرکت بیمه مورد نظر، کیفیت پرداخت خسارت آن، کامل بودن پوشش‌های ارائه شده، قیمت بیمه نامه و ... 
همان طور که اشاره کردیم یکی از معیارهای مهم برای برخی از افراد، قیمت بیمه آتش سوزی و ارزان بودن آن است. اما باید گفت که از ارزان‌ ترین بیمه آتش سوزی همیشه نمی‌توان بالاترین کیفیت خدمات و پرداخت خسارت را انتظار داشت و باید علاوه بر قیمت به معیارهای دیگر نیز توجه نمود. با خرید بیمه آتش سوزی از وبسایت ازکی می توانید به سادگی پوشش ها و قیمت بیمه آتش سوزی شرکت های مختلف بیمه را مقایسه و به سادگی و در کوتاهترین بیمه آتش سوزی مورد نظرتان را تهیه کنید. خرید بیمه آتش سوزی از سایت ازکی بسیار ساده است. شما در 4 مرحله می‌توانید به‌صورت آنلاین برای ساختمان خود بیمه اتش سوزی بخرید: 

 

 1. مشخصات ساختمان خود را در فیلدهای مشخص شده وارد کنید. مشخصاتی مثل: نوع سازه ساختمان، ارزش اثاثیه و متراژ ساختمان.
 2. در مرحله بعد می‌توانید نرخ و شرایط بیمه آتش سوزی ساختمان مورد نظر را در برترین شرکت‌های بیمه کشورمشاهده و با هم مقایسه کنید و بر اساس نیازها و اولویت‌های خود یکی از بیمه‌ها را انتخاب کنید.
 3. پس از تأیید اطلاعات در مرحله بعد باید اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و ... را وارد کنید.
 4. در مرحله نهایی می توانید نحوه پرداخت حق بیمه (پرداخت آنلاین یا پرداخت در محل)را انتخاب کرده و هزینه بیمه نامه خود را به یکی از این دو روش پرداخت کنید.

بیمه نامه شما در کمترین زمان ممکن صادر شده و به صورت رایگان به آدرس مورد نظرتان ارسال خواهد شد.

 

سوالات متداول

خطرات اصلی تحت پوشش بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی کدامند؟

خطرهای اصلی: آتش سوزی، صاعقه، انفجار

خطرات اضافی که به همراه خطرات اصلی (حریق، انفجار و صاعقه) می‌توانند تحت پوشش قرار گیرند کدامند؟

زلزله و آتشفشان، سیل و طغیان آب دریا و رودخانه، ترکیدگی لوله آب، ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف، سنگینی برف، سقوط هواپیما، چرخبال و یا قطعات آنها، آشوب، بلوا، قیام، اغتشاش داخلی، هزینه پاکسازی برخورد جسم خارجی به استثنای شکست شیشه، شکست شیشه عدم النفع ناشی از آتش سوزی انفجار ظروف تحت فشار (دیگ های بخار، کمپرسورها، ) سقوط بهمن، رانش زمین، ریزش و فروکش کردن چاه، نشت گاز درسردخانه خودسوزی، سقوط قطعات منفصله خودرو، خسارتهای ناشی از نوسانات برق، مسئولیت ناشی ازآتش سوزی وترکیدگی لوله آب دربرابرهمسایگان، سرقت.

خطرات خارج از تعهد در بیمه‌نامه آتش‌سوزی چیست؟

خطرات زیر خارج از تعهد بیمه گر است؛ مگر آنکه صراحتاً خلاف آن در بیمه‌نامه قید شده باشد: جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، انقلاب، کودتا، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات انتظامی و نظامی زمین لرزه، آتش فشان، ریزش زمین، سیل، طغیان رودخانه ها، حریق زیرزمینی (در اثر نشر گازهای زیرزمینی و ...) و یا بلایای آسمانی (مانند ریزش شهاب سنگ و ...)، انفجار مواد منفجر همانند دینامیت، تی ان تی و باروت فعل و انفعالات هسته مسکوکات، پول، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی به هر شکل، جواهرات، مروارید و سنگ های قیمتی سوار نشده، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی نیز تحت پوشش بیمه نامه آتش سوزی نیستند، مگر آنکه در بیمه نامه قید شده باشد

اگر در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه آتش‌سوزی تغییراتی نظیر افزایش یا کاهش سرمایه ایجاد گردد، چه اقدامی باید صورت گیرد؟

بیمه‌گذار موظف است هرگونه تغییرات طی دوره را کتباً به بیمه‌گر اعلام نماید. بیمه‌گر پس از دریافت نامه بیمه‌گذار با صدور الحاقیه اقدام به تغییرات مورد نظر و لازم در بیمه‌نامه می‌نماید.

برای آتش‌سوزی منزل مسکونی نیازی به بازدید اولیه برای صدور بیمه‌نامه هست یا خیر؟

بازدید اولیه ازموارد مسکونی به سیاست‌های فنی هر شرکت بستگی دارد. با این وجود در اکثر موارد درصورتی‌که سرمایه بیشتر از 100 میلیون تومان باشد؛ پوشش سرقت، ترکیدگی لوله آب و شکست شیشه داشته باشد؛ نیاز به بازدید اولیه دارد.

با توجه به اینکه واحدهای مسکونی از طرف شرکت گاز بیمه حوادث شده اند نیازی به بیمه آتش‌سوزی می‌باشد یا خیر؟

قرارداد شرکت گاز مربوط به بیمه‌های مسئولیت است؛ بنابراین اگر علت حادثه غیر از گاز باشد خسارت پرداخت نخواهد شد. علاوه بر آن قرارداد بیمه مسئولیت شرکت گاز دارای سقف تعهد معینی است و اگر خسارت وارد شده بیشتر از سقف تعهدات آن بیمه‌نامه باشد، غرامت آن تا سقف قرارداد پرداخت خواهد شد، و باقی آن را پوشش نخواهد داد.‌

بیمه‌گر در خصوص خسارت‌های وارد به ساختمان، چگونه مبلغ خسارت را محاسبه و پرداخت می‌نماید؟

در خسارات مربوط به ساختمان هزینه بازسازی بنا (یعنی گچ کاری، رنگ کاری، سیم کشی و‌) ملاک محاسبات بیمه‌گر را تشکیل می‌دهد ضمن اینکه استهلاک نیز از مبلغ محاسبه شده کسر می‌گردد. بنابراین در هنگام صدور بیمه‌نامه بیمه‌گذار برای محاسبه سرمایه مورد بیمه فقط هزینه ساخت بنا (یعنی هزینه ساخت هر متر مربع مساحت کل بنا با احتساب مشاعات و‌) را به عنوان سرمایه مورد بیمه اعلام نماید نه قیمت کل بنا با احتساب ارزش زمین و موقعیت محلی یا تجاری آن .

اگر نوسانات جریان برق از طریق وسایل برقی منجر به آتش‌سوزی شود، تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی خواهد بود؟

فقط در صورتی که نوسانات برق منجربه آتش‌سوزی با شعله گردد خسارت قابل پرداخت خواهد بود. البته در بیمه آتش‌سوزی یک پوشش اضافی بنام خطر نوسانات برق ارائه می‌شود که در این حالت چنانچه وسایل برقی منزل بر اثر نوسانات جریان برق بسوزد حتی اگر منجر به شعله هم نشود خسارت پرداخت می‌شود .